Gardło to jeden z narządów ludzkiego organizmu, który posiada wiele funkcji. Dzięki tej części każdy człowiek może połykać, przekazywać dalej treści do kolejnych organów, jak również oddychać. Tak więc wykonywać najważniejsze czynności potrzebne do życia. Gardło zbudowane jest z trzech części, które różnią się między sobą w szczególności przeznaczeniem i funkcjami, które spełnia. Każda z nich posiada także inną budowę. Oprócz ważnej roli układu oddechowego, jak i pokarmowego, dzięki temu organowi możliwe jest również wydobywanie głosu, porozumiewanie się czy artykulacja poszczególnych słów. Można więc zauważyć, że narząd ten jest bardzo ważny oraz pomaga człowiekowi w życiu codziennym. Często jednak można się spotkać z zaburzeniami w okolicy gardła. Niejednokrotnie są to bardziej poważne choroby, które mogą zaburzyć prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
Jakie objawy daje chore gardło?
Wśród najczęściej występujących symptomów znajdują się:
– drapanie w gardle,
– zaczerwienienie,
– opuchlizna,
– ból przy przełykaniu,
– biały lub żółty nalot na języku i okolicach,
– wiele innych.
Drapanie w gardle to jedna z najbardziej uciążliwych reakcji organizmu na różnego rodzaju infekcje. Jest ono bardzo męczące, jak również wywołuje kaszel czy suchość jamy ustnej. Dlaczego tak się dzieje? Na co może wskazywać taki stan? Jak leczyć chore gardło?
Stan ten najczęściej spowodowany jest zakażeniem wirusowym. Może jednak pojawić się również, gdy człowiek doprowadzi do wysuszenia śluzówki jamy ustnej. Dzieje się tak w momencie braku nawodnienia, u osób, które dużo mówią lub śpiewają. Problem ten można skutecznie zniwelować, a także zapobiegać mu w prosty sposób.
Drapanie w gardle – leczenie
Leczenie tego rodzaju dolegliwości zależne jest od przyczyny powstania drapania. Trafna diagnostyka może ułatwić terapię, ja również na przyszłość zminimalizować ryzyko ponownego pojawienia się schorzenia.
Najprostszym sposobem na pozbycie się uczucia niefajnego łaskotania, jest nawilżanie gardła wodą. Popijanie wody w równych odstępach czasowych nie dopuści do wyschnięcia śluzówki.
W przypadku, gdy problem już się pojawił i trzeba go usunąć można zapatrzeć się w specjalne środki i preparaty na gardło. Warto również spróbować domowych sposobów, z których najlepszymi są:
– napój z siemienia lnianego – lepki i oślizły w konsystencji wywar zapewni ochronę śluzówce, jak i odpowiednio ją nawilży,
– płukanka z soli – dzięki niej możliwe jest zabicie baterii i wirusów, znajdujących się w jamie ustanej,
– ogrzewanie szyi – zakładanie ciepłych okładów lub wełnianego szalika,
– syrop z cebuli, mieszanka ciepłego mleka z czosnkiem, miodem oraz masłem,
– wiele innych.