Dieta probiotyczna z powodzeniem może być stosowana przez wszystkich. Szczególnie dobre efekty zapewnia ona jednak kobietom w wieku dojrzałym, czyli tym, które ukończyły już czterdziesty rok życia i powoli wchodzą w etap menopauzy. Wraz z upływem czasu odporność organizmu wyraźnie zaczyna się obniżać. Jest to najlepszy moment na to, by jeszcze lepiej zadbać o swoje zdrowie i przy pomocy dobrego i wartościowego jedzenia wzmocnić od środka układ immunologiczny. Dietę probiotyczną, wypełnianą głównie przez probiotyki naturalne, wymyślił specjalista od spraw żywienia. Według niego jest to jadłospis o szerokim działaniu, na którym można i wspierać zdrowie, i jeszcze do tego chudnąć. A zasady są przy tym całkiem proste i przystępne. Nikt nie powinien mieć większych problemów z ich zrozumieniem i wykorzystaniem w praktyce.
Dieta probiotyczna – na czym polega?
Jak sama nazwa wskazuje, dieta probiotyczna składa się głównie z produktów spożywczych będących albo naturalnymi probiotykami, albo naturalnymi prebiotykami. Ich działanie jest nieco inne. Probiotyki zawierają bakterie występujące w ludzkich jelitach, podczas gdy prebiotyki stymulują te bakterie do intensywniejszego wzrostu i namnażania się. Po produkty będące ich źródłami należy sięgać przynajmniej trzy razy w ciągu dnia. Za jedną porcję probiotyku można uznać np. szklankę maślanki lub filiżankę kefiru. Jedną porcją prebiotyku będzie z kolei cały banan bądź kubek płatków owsianych (koniecznie tych górskich).
Warzywa i owoce
Na diecie probiotycznej bardzo ważne jest również spożywanie dużej ilości warzyw i owoców. To absolutnie najlepsze probiotyki naturalne. Trzeba jeść je codziennie i uwzględniać je przy tym w przynajmniej pięciu posiłkach. Szczególną uwagę należy zwrócić na owoce i warzywa będące źródłem antyoksydantów, czyli te, które zawierają witaminy A, C i E. Ich przykładem są zielone sałaty i liście, brokuły, brukselka, jabłka i morele. A co jeszcze zawiera dieta probiotyczna? Oczywiście orzechy, które są doskonałą pożywką dla mózgu. Najlepsze z tej grupy produktów będą migdały, ale jeśli ktoś za nimi nie przepada, zawsze może je zastąpić orzechami włoskimi bądź laskowymi.
Mimo iż ta dieta jest dość elastyczna i można ją zmieniać, dostosowując ją do swoich indywidualnych potrzeb, istnieje pewna grupa produktów, która jest na niej całkowicie zakazana. Na diecie probiotycznej nie wolno sięgać po słodycze i inne słodkie przekąski. Nie należy też pić soków owocowych oraz napojów gazowanych. Zakazane są również ryże oraz makarony wykonane z białej mąki. Żywność ma być naturalna i jak najbardziej wartościowa.